Almanya’da Avrupa Spor ve Kültür Festivali (ASKFEST) Başladı

Posted on Haz 30 2019 - 7:24am by mehpare

Almanya’da Avrupa Spor ve Kültür Festivali (ASKFEST) Başladı

Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Almanya’nın Hamm Belediyesi iş birliğinde Türklerin Almanya’da yoğun yaşadığı Hamm şehrinde spor, kültür ve eğlence festivali başladı.Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Hamm Belediyesi iş birliğinde düzenlenen ASKFEST, Almanya’nın Hamm şehrinde bulunan Lippepark’ta başladı.

Gençlik ve Spor ile Kültür ve Turizm bakanlıkları ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Almanya’nın Hamm Belediyesi iş birliğinde Almanya’nın Hamm kentindeki LippenPark’ta Avrupa Spor ve Kültür Festivali (ASKFEST) düzenlendi. düzenlenecek. Üç günlük festival boyunca (28-30 Haziran) Türk ve Alman vatandaşlara spor, eğlence ve sanat alanında birbirinden güzel etkinlikler sunuluyor.

Festivalin açılışına Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Başkanı Abdullah Eren, TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Hamm Belediye Başkanı Thomas Hunsteger Petermann, Türkiye’nin Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Düsseldorf Başkonsolosu Şule Gürel ve Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes’in yanı sıra her iki ülkeden yetkili ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Festivalin açılışında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu, sporun kardeşliğin, barışın, sevginin, saygının, empati kurmanın en güzel araçlarından biri olduğunu söyledi.

Festivalin Türk-Alman toplumuna hayırlar getirmesini dileyen Kasapoğlu, “Yurt dışında yaşayan gençlerimizi Türkiye’de yaşayan gençlerden ayrı tutmuyoruz. Bizim kalbimizdeki gönlümüzdeki yerleri bir. Bundan sonraki süreçte Türkiye’de olduğu gibi Türkiye dışındaki gençlere yönelik faaliyetlerimizi, etkinliklerimizi, çalışmalarımızı arttıracağız”dedi.

Sadece Almanya’da değil nüfusumuzun yoğun olduğu yerlerde bu tür etkinlikleri arttıracaklarını dile getiren Kasapoğlu şöyle konuştu: “Sporun açamayacağı bir kapı görmüyoruz. O yüzden sporu yaygınlaştıracağız. Sporu ülkemizde bir kültür haline getireceğiz. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla her ferdimizin mutlaka bir spor branşıyla uğraşmasının önünü açacağız. Tesislerimizi Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliğinde son 17 yılda inşa ettik. Şimdi hem yurt içinde hem yurt dışında tesislerimizi, kamplarımızı, gençlik kamplarımızı insanımızla doldurma ve güçlü, yoğun faaliyetler gerçekleştirme zamanı.”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam da açılışta yaptığı konuşmada “Kültür, sanat, spor ve festivaller bütün toplulukları bir araya getiren önemli etkinliklerdir. Sanat, spor ve kültür alanında faaliyet gösterenler kurdukları ilişkiler ile her zaman ülkeleri birbirine yaklaştırırlar. ASKFEST 2019’un da bu  açıdan önemli olduğunu düşünüyorum” dedi

.

FESTİVAL ZENGİN ETKİNLİKLERLE DÜZENLENİYOR

“Birlikte spor yap! Birlikte eğlen! Birlikte yaşa!” sloganı ile gerçekleştirilen festivalde  futbol, basketbol, atletizm müsabakaları, masa tenisi, bovling, kaykay, bisiklet gibi sporlar, okçuluk, yağlı güreş, aşık oyunu gibi geleneksel sporlar, çocuk oyunları, zeka oyunları, Türk ve Alman mutfaklarının eşsiz örneklerinin sergileneceği gastronomi bölümü, Türk ve Alman kültürlerine ait ürünlerin sergileneceği stantlar, konser ve etkinlikler yer alıyor.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti başta olmak üzere, çevre ülke ve şehirlerden konukların ücretsiz olarak katılabildiği festival, 30 Haziran akşamına kadar sürüyor.

Millilerden dostluk maçı

MİLLİ FUTBOLCULAR DOSTLUK İÇİN SAHAYA ÇIKTI

Dünyaca ünlü Türk ve Alman futbolcular 3 gün süren festivalin ilk gününde dostluk için sahaya çıktı. Türk ve Alman Milli Takımı oyuncularının dostluk maçında

topa sembolik olarak başlangıç vuruşunu Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu,

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, YTB Başkanı Abdullah Eren birlikte yaptı.

ASKFEST 2019’un düzenlendiği Lippenpark Lippe nehri kenarında yer alan eski bir maden ocağı. 1950’lerden itibaren Almanya’ya anlaşmalar çerçevesinde göç eden Türk işçiler bu maden ocaklarında çalışarak şehrin ve Almanya’nın kalkınmasına katkı sağladı.

About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.