Kuzey Kıbrıs T.C Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan ve Yardımcısını Kabul Etti

Posted on Haz 27 2019 - 8:30pm by mehpare

Kuzey Kıbrıs T.C Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan ve Yardımcısını Kabul Etti

“Maraş konusu Cumhurbaşkanlığı’ndan bağımsız ele alınabilecek bir konu değil”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Maraş konusunun, Kıbrıs sorunun önemli unsurlarından biri olduğunu KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan bağımsız bir şekilde ele alınabilecek bir konu olmadığını vurgulayarak, “Cumhurbaşkanlığı bu gibi konularda bilgi verilecek bir makam değil, onun başkanlığında karar üretilecek bir makamdır” dedi.

Hükümetin kapalı Maraş konusunda envanter çalışmasıyla sınırlı bir hedef koyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Yapılacak olan her çalışmada, altını çiziyorum, mutlaka BM unsurunu göz ardı etmemek, uluslararası hukuk dışına düşmemek ve çözüme katkı oluşturacak bir şekilde davranmak gerekir” uyarısında bulundu.

Başbakan ve Yardımcısına bazı prensiplerin altını çizdiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bu prensiplere bundan sonra riayet edildiği takdirde kurumlar arasındaki ilişkiler daha iyiye gider, bu ilişkilerden toplum olarak daha fazla yarar görülür, devletin kurumları arasında gereksiz tartışmalara da meydan verilmez” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI AKINCI, BAŞBAKAN VE YARDIMCISINI KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ı kabul ederek görüştü. Görüşmenin ilk bölümünde hükümetin kapalı Maraş’la ilgili açıklamaları ele alındı. Özersay’ın toplantıdan ayrılmasının ardından, Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan Tatar ile olağan görüşmesini yaptı. Görüşmeye, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Güneş Onar da katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başbakan Tatar ile iki haftada bir olağan görüşme yaptıklarını ve Dışişleri Bakanı’nın da Maraş’la ilgili toplantı talebi olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Akıncı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı’nın Maraş’la ilgili kamuoyunda farklılaşan söylemleri olduğuna işaret ederek, o nedenle, hükümetin aldığı kararın ne olduğunu birlikte ele alıp görüşmenin daha doğru olacağını değerlendiğini ve Başbakan ile Dışişleri Bakanı’nı birlikte kabul etmeyi uygun gördüğünü belirtti.

Görüşmenin ilk bölümünde Maraş’la ilgili konuştuklarını, Dışişleri Bakanı toplantıdan ayrılınca Başbakan ile daha önceden başlattıkları çalışmayla ilgili konuştuklarını aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle devam etti:

“BAZI PRENSİPLERİN ALTINI ÇİZMEK İHTİYACINI DUYDUM”

“Sayın Hükümet Başkanı ve Yardımcısına, onların ne yapmaya çalıştığını dinledikten sonra, bazı prensiplerin altını çizmek ihtiyacını duydum, kendileri ile bunları paylaştım. Aslında bunlar kamuoyuna da söylediklerimdir, ortada saklanmış bir husus yoktur. Ancak bu prensiplere bundan sonra riayet edildiği takdirde kurumlar arasındaki ilişkiler daha iyiye gider, bu ilişkilerden toplum olarak daha fazla yarar görülür, devletin kurumları arasında gereksiz tartışmalara da meydan verilmez.”

“MARAŞ KONUSU, KKTC CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN BAĞIMSIZ BİR ŞEKİLDE ELE ALINABİLECEK BİR KONU DEĞİLDİR”

Maraş’ın Kıbrıs sorunun önemli unsurlarından bir tanesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, “Maraş konusu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan bağımsız bir şekilde ele alınabilecek bir konu değildir. Çünkü, Kıbrıs sorununu Cumhurbaşkanlığı yürütmektedir ve bugünkü toplantı da; ‘biz bir karar aldık bu kararın gereği olarak partilerle, Meclis’le ve Cumhurbaşkanı ile de görüşüyoruz, görüş alışverişinde bulunuyoruz’ şeklinde değerlendirilmemesi gereken bir konudur. Bunu, sayın Hükümet yetkililerine ilettim. Cumhurbaşkanlığı bu gibi konularda bilgi verilecek bir makam değil, onun başkanlığında karar üretilecek bir makamdır” dedi.

Hükümetin Maraş konusunda sadece bir envanter çalışması yapacağına karar verdiğini ve ortada, bundan sonrası için bir politika olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Politika oluşturma noktasına gelindiğinde muhakkak Cumhurbaşkanlığı ile birlikte hareket edilmesi gerektiği sanıyorum onlar tarafından da anlaşılmış bulunmaktadır” diye konuştu.
Crans Monta görüşmesinin hemen sonrasında, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun KKTC’ye gelmesiyle, önce Cumhurbaşkanlığı ile dar kapsamlı bir toplantı, sonra hükümetle, devamında da Meclis’teki muhalefet partilerini de içerecek şekilde toplantılar yapıldığına değinen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu toplantılarda Maronit Açılımı’nın gündeme geldiğini, Maraş konusunda ise BM’nin bu konuda kararlarının olduğu, önemli bir konu olduğu ve çok titiz bir çalışma yapılması ve ondan sonra bir karar üretilmesi gerektiği üzerinde uzlaşıldığını anımsattı.

“MUTLAKA BM İLE İŞ BİRLİĞİ VE ULUSLARARASI HUKUK İÇİNDE KALINMASI GEREKTİĞİNİ BUGÜN HÜKÜMETE BİR KEZ DAHA HATIRLATTIM”

“Tüm bu kararlar Cumhurbaşkanlığı çatısı altında alınmıştı” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu:

“Bu konuyla ilgili olarak politika oluşturulurken, mutlaka Birleşmiş Milletler’le iş birliği ve uluslararası hukuk içinde kalınması gerektiğini bugün hükümete bir kez daha hatırlattım. Aynı şekilde, çözüme katkı oluşturacak bir yaklaşımın sergilenmesi gerektiğinin de altını çizdim. Hükümet envanter çalışması yapacaksa yapsın bunda bir sıkıntı yok. Bizim burada da eskiden yapılmış çalışmalar var. Bu açıdan arşiv zengin, Evkaf malları açısından yapılmış çalışmalar, Maraş’ın geneli için yapılmış çalışmalar var, arşiv bu açıdan zengin görünüyor, hükümetin yaptıracağı bu çalışmayla devlet arşivi daha da zenginleşmiş olur. Dolayısıyla hükümet şu anda envanter çalışmasıyla sınırlı bir hedeften söz ediyor. Yapılacak olan her çalışmada, altını çiziyorum, mutlaka BM unsurunu göz ardı etmemek, uluslararası hukuk dışına düşmemek ve çözüme katkı oluşturacak bir şekilde davranmak gerekir.”

“KIŞ ÖNCESİNDE BU HAZIRLIKLARI YAPMAK TOPLUMUN YARARINADIR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşmenin ikinci bölümünde Başbakan Tatar ile, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık müsteşarlarının başlattığı çalışmayı ele aldıklarını belirtti.

Ülkede yaşanan sel felaketlerine değinerek, dört gencin hayatını kaybettiğini, büyük maddi kayıplar olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, benzer felaketleri yeniden yaşamamak için “neler yapılmalıdır?” sorusuna Cumhurbaşkanlığı olarak cevap aradıklarını ve yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık işbirliğinde bu bağlamda çeşitli disiplinlerden uzmanların katılımıyla bir toplantı yapıldığını ve sonuç raporu çıktığını, bu raporu Başbakan ile paylaştığını aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, ivedilikle “Su Yönetimi Üst Kurulu Yasa Taslağı”nın yasalaşması gerektiğine vurgu yaptı.

Uzmanların, Su Yönetimi Üst Kurulu oluşturuluncaya kadar özel bir birimin oluşturulması ve bu konunun çok başlılıktan kurtarılması gerektiğini raporda belirttiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, rapordan bazı unsurları da paylaştı.
Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunlar, bu yaz sıcağında biraz fantezi gibi görülebilir ama biliyorsunuz artık mevsimler birbirine karıştı. Yaz sıcağında da sel baskınlarıyla boğuşabiliyorsunuz. Ama kış öncesinde en azından bu hazırlıkları yapmak ülkenin, toplumun yararınadır” dedi.

“ETKİLEŞİM İÇİNDE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE EL BİRLİĞİYLE YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞALIM”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yurt geneline yaptığı seyahatlerde gözlemlediği veya kendisine iletilen sorunları hükümetle paylaştığını, bundan sonra kamuoyu ile de paylaşacağını belirterek, “Hem kamuoyu bilsin, hem hükümetin ilgili birimleri bilsin. Bu şekilde bir etkileşim içinde sorunların çözümüne el birliğiyle yardımcı olmaya çalışalım. Sayın Başbakan’la bugün bu konuda da hemfikir olduk” diye konuştu.


About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.