“Teknoloji asosyalleştiriyor”

Posted on Kas 19 2019 - 10:02pm by mehpare

Wangen ailesi, 17 Kasım Pazar günü Stuttgart Konsolosluğu Eğitim Ateşeliği önderliğinde Wangen Türk Okul Aile Birliği’nin ev sahipliği yaptığı “Bağımsız Mutlu Olmaya Hazır mısınız?” adlı konferansa katılım sağladı. Wangen ailesinin Wangen Türk Kültür ve Spor Derneği’ni temsilen katıldığı konferansta, eğitim ateşi Dr. Ümit Kaplı ve Uzm. Pedagog Dr. Zeynep Göğüş konuşmacı olarak yer aldı.

Wangen ailesi adına açıklamada bulunan Abdullah Çimen, “Başta bu harika programa çok iyi hazırlanan, her şeyi en ince ayrıntısına kadar mükemmel dokuyan Türk Okul Aile Birliği Başkanı Sayın Fatma Dükme ve ekibine, Wangen bölgesi Türkçe öğretmeni Sayın Hatice Deprem’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım” şeklinde konuştu.

Uzm. Dr. Göğüş, verdiği konferansı insanoğlunu tehdit eden bağımlılığı, sigara, alkol, uyuşturucu ve teknoloji başlıkları altında verdi.

SOSYAL İLİŞKİLERİ YIPRATIYOR

Şüphesiz her türlü bağımlılığın zararlı olduğu bu başlıklardan beni en fazla etkileyen teknoloji bağımlılığı oldu. Teknoloji bağımlılığı öylesine kötü ki diğer bağımlılığı da önünü açıyor, insanları asosyal yapıp, önce aile bağlarını, daha sonra sosyal çevreyle iletişimini koparıyor. Yalnızlaşan insan yavaş yavaş insani özelliklerinde yirirmeye başlıyor. Çabuk öfke nöbeti ve davranış bozukluğu gosterip sosyal ilişkilerinde töleransı en aza indiriyor.

SAĞLIĞINIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Bağımlılık sosyal arıza ile kalmıyor, stres denen bir hastalığı kendine muptela ediyor. Stres öyle bir şey ki insanoğlunun sebepsiz ağrı ve şikayetlere anatomisini bozuyor. Durup dururken aniden kafa ağrısı yada mide spazmı geçirebiliyorsunuz. Sebepsiz ani davranış bozukluğu sergileyerek hiç yoktan çok sevdiğiniz birini kırabiliyorsunuz. Daha da kötüsü ani bağırma, bulunduğunuz ortamı ani terketme gibi sonu ölümlere varan panik atak sendromu yaşayabiliyorsunuz. Daha sayacağımız birçok hastalık ile teknoloji bağımlılığı insan oğlunun başına bela bir bağımlılık olmuş durumda.

Uzmanların ve devletletlerin böylesine kötü bir bağımlılığa acilen önlem alması gerek. Tabi toplumu oluşturan bireylere ve STK’lara da çok iş düşüyor. Hep birlikte kenetlenip yalnızlaşmayalım. Bir akıllı telefona değil, iyi bir dosta, arkadaşa, akrabaya ihtiyacı duyalım. İnsanları mutlu eden toplumsal projelere hep birlikte ortak olalım.

Bağımsız bir gelecek için, sağlıcakla kalın…

About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.