TYGD Marmara Bölge Toplantısı ve Medya çalıştayı yapıldı  

Posted on Haz 22 2019 - 6:40am by mehpare

TYGD Marmara Bölge Toplantısı ve Medya çalıştayı yapıldı 

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Marmara Bölge Toplantısı ve Medya çalıştayı Karamürsel Belediyesi  Kültür merkezi salonlarında gerçekleşen   bilgilendirme toplantısı, çok sayıda gazeteci ve medya temsilcisinin katımıyla  gerçekleşti. 

 Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği   Genel Başkanı Kenan Akçahanoğlu,  Genel Başkan Vekili Ragıp Lapçin  ve Kocaeli Bölge Başkanı  Ahmet Öz’ev sahipliğinde düzenlenen açılış toplantısına  Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu,Yalova Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, Yalova Kaytazdere Belediye Başkan Yardımcısı Feyzullah Karaaslan,Kocaeli il Sağlık Müdürü Şenol Ergüney,Yeniden Refah Partisi Karamürsel İlçe Teşkilatı, Karamürsel Bosna Hersek Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Erhan Yılmaz , Başkiraz Mahallesi Muhtarı Eyüp İlhan ,  Kocaeli İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Fevzi Utaş,   TYGD Genel Merkez Yönetim Kurulu,TYGD Almanya,Azerbeycan temsilcileri, Türkiye genelinden yerel medya temsilcisi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 Çalıştayın 1. gününde 2019 yılında gazetecilerin ve sektörün sorunları konuşulurken 2. Gün ülke ve dünya gündemi de tartışıldı. çalıştay sonrası Karamürsel kaymakamlığı ve Turizm tanıtma derneğinin ev sahipliğinde Karamürsel’nin tarihi ve turistik bölgeleri gezilerek yöre hakkında misafir gazeteciler bilgilendirildi.

Kenan Akçahanoğlu”Projenin amacı sorunları tespit etmek”

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği   Genel Başkanı Kenan Akçahanoğlu, Çalıştay sonrası yaptığı açıklamada, yerel medyanın sorunlarını analiz etmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Bugün bu çalışmanın Kocaeli  Karamürsel ayağını gerçekleştiriyoruz. Bu toplantıda projemizi tanıtmayı, Marmara bölgesinde faaliyet gösteren yerel medyanın sorunlarını tespit etmek için buradayız. Projenin amacı sorunları tespit etmek, fizibilite çalışması yapmak, bunu gerçekleştirmek maksadıyla bir yıl içerisinde Marmara bölgesinde anket çalışmaları, görüşmeler, çeşitli toplantılar yapmak, yayınlanan gazeteleri ve televizyonları haber dilinde inceledik. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Buradan elde ettiğimiz bilgiler, veriler, dışında da projenin daha sonraki evlerinde de yerel medyanın eksikliklerini belirli ölçüde, kapatmaya çalışan, uygulamalarımız olacak. En azından sorunlara çözüm üretemezsek de en azından yerel medyanın güncel sorunlarını, çözüm önerilerini kamuya taşımayı, bu sorunları görünür kılmayı amaçlıyoruz. Karar alma mekanizmalarında görev alan yetkililere bu sorunları iletmiş olmayı umut ediyoruz” diye konuştu.

Ragıp Lapçin “Yerel basındaki ekonomik tehditleri biliyoruz”

Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği   Genel Başkan vekili Ragıp Lapçin Bu projedeki amacımız, şuanda Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği Marmara Bölge Toplantısı ve Medya çalıştayı ile bir örneğini vermeye çalıştığımız medya kuruluşlarını kendi alanlarındaki rekabeti devam ettirirken, aynı zamanda birlik ve beraberliklerini sağlamak, güç birliği yapmak ve mümkünse birçok sayıda var olan destek birlikteliğini medya STK’larını tek çatı altında toplamaktır” 
  BU tür Çalıştaylardan çıkan rapor ve sonuçlarla neticeler alındığını belirtti. Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği   Genel Başkan vekili Ragıp Lapçin projeyi önemsediğini, yerel basının sorunlarına bu Çalıştay’dan çıkacak olan raporla çözüm yollarının bulunabileceğini ifade etti. Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği   Genel Başkan vekili Ragıp Lapçin, yerel basının maddi imkansızlıklar içinde mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, “Yerel basındaki ekonomik tehditleri biliyoruz. dedi.
About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.