LAPÇİN”KIBRIS’IN GELECEĞİ İÇİN VARIZ”

Posted on Tem 22 2019 - 1:25am by mehpare

Kısa adı KUKAT olan Kuzey Kıbrıs  Avrupa Tanıtım çalışma grubu  genel başkanı Ragıp LAPÇİN çalışmaları hakkında haber sitemize özel bir açıklama yaptık..

Sayın LAPÇİN öncelikle KUKAT nedir ve neler yapmaktadır ?

KUKAT Kuzey Kıbrıs  Avrupa Tanıtım çalışma grubu adı ile faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Öncelikle kuruluş amacımız Kıbrıs’ta yaşanan sıkıntıların çözümüne yardımcı olmaktır.

Yaşanan  baskı ve ambargoların halka yansımaları beni çok etkiliyordu. Ben ilkokulu Kumyalı ilkokulunda,Ortaokulu Mehmetçik ortaokulunda liseyi de Gazimagosa Namık Kemal lisesinde okudum. Kısacası ben Kıbrıs’taki sorunları çocukluktan itibaren yaşayan ve bunu hisseden birisiyim.  Almanya’da arkadaşlarıma konuyu açtım. Bir çalışma grubu oluşturarak, güçlü bir lobi kurmak için işe başladık.  Bu gün  genel merkezi Almanya’da olan resmi bir derneğiz.

Peki bu oluşum kimlerden oluşmaktadır ?

KUKAT halk gücü ile hareket eden bir kurumdur. Bunu yaparken de bazı olmazsa olmaz kriterlerimiz var. Hiç bir siyasi,dini ve ticari faaliyetimiz olmayacaktı . Asıl hedefimiz Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetinin dünya üzerinde hak ettiği yere gelmesi için mücadele eden  herkese katkı sağlamak. İşte bu amaç doğrultusunda bizimle olan herkes KUKAT’ı oluşturmaktadır.

Derneğin ekonomik gücü nereden gelmektedir ?

Dernekler için gönüllüler ve onların yapacağı bağışlar çoğu zaman vazgeçilmez bir unsur. Ama biz burada da  dengeleri korumak için bazı kriterler koyduk. Çalışmalar gönüllülük usulu ile üye aidatı ve bağışlarla yürütülmektedir.

Peki KUKAT’ı bizler Kıbrıs’ta yakın bir zamanda hangi çalımalar ile göreceğiz ?

KUKAT şu an bir çok projeyi aynı anda yürütmektedir. Bunları ilerleyen zamanlar daha detaylı olarak sizlerle paylaşacağız. Ama kısa bir kaç başlık vermek gerekirse ,Eğitim ve spor gibi konular  en temel başlıklarımız. Spor kulüpleri için bir projemiz bitmek üzere. Bunlar doğal olarak yerinde yapılmalıydı ve bu nedenle Kıbrıs’ta genel kurulumuzu ve üye çalışmamızı yaptık. Şu an Magosa’da şubemiz aktif olarak mevcuttur. Öncelikle hedef kitlemiz çocuklar ve gençlerdir.  Burada spora çok büyük önem veriyoruz. Yukarıda de belirtiğim gibi çalışma detaylarımızı ilerleyen günlerde ayrıca paylaşacağız

About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.