Ankara Kız Lisesinin Logosuna dokunmayın..!!

Posted on Haz 2 2019 - 12:35pm by mehpare

Ankara Kız Lisesinin Logosuna dokunmayın..!!

Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı
Av.Canan Yaşar: “Logomuza dokunmayın” .Dedi.

Yaşar: “Ankara Kız Lisesi 11 Ekim 1923 yılında,  Cumhuriyet Türkiye’sinin kızları için kurulmuş ilk ve değerli bir eğitim kurumudur. Uzun yıllar da tek olarak kalmıştır. Lisemizden  Atatürk gibi bir dehanın ilgi ve sevgisi hiç eksik olmamıştır. Derslere katılıp ders dinlemiş ders anlatdığı bilinmektedir.” Ifadesini kullandı.

Ankara Kız Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı
Av.Canan Yaşar; Sözlerinin devamında”Okulun kuruluşunda  Atatürk’un heyecanını, coşkusunu gören pek çok ülke okulumuza bağışlar yapmıştır. Hiçbir okulda  görülmeyecek manevi değeri yüksek armağanlar kayıt altındadır ve okul müzemizde sergilendiğini” Belirtti

Yaşar; “Faruk Nafız Çamlıbel’in  büyük bir onurla güftesini yazdığı, Zeki Üngör’ün bestelediği okul marşı da vardır.
 
Türkiye Cumhuriyeti tarihi için önemli bir dönüm noktası olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesi , bu tarihi okulda Atatürk ile kız öğrenciler arasındaki şu anekdottan sonra gerçekleşmiştir.
      “Dünyada kadınlar seçmek ve seçilmek hakkını kazanmak için çok mücadele ettiler. Biz sizlere, mücadele etmeden bu hakkı veremezdik.

Ne var ki, analarınız büyük Türk tarihi boyunca bu mücadeleyi yaptılar. Siz de, asıl onların olan seçme ve seçilme hakkına kavuşacaksınız. Ama demin söylediklerimi hatırlayın. Mebus seçersiniz, mebus olursunuz; ama aynı şekilde asker de olacaksınız.”
Anında bir genç kız kalkıyor ve olumsuz tepkisini gizleyemediği bir sesle cevap verir.
“Eğer beklediğiniz bu ise, biraz geç kalmış olmuyor musunuz? Ulus alanındaki anıtta mermi taşıyan kadın benim annemdir.”
    
Atatürk okuldan büyük bir gurur ve mutlulukla  ayrılır. Gençlik emaneti alacak özgüven ve dirayettedir.”ifadelerini kullandı.
“Başkan Yaşar; “Ankara Kız liseliler de kurucularına minnetlerini hiç unutmazlar. Atatürk’ün atını bağladığı çengel bile hala durmaktadır. Atatürkün soluduğu, dokunduğu  okullarını ziyarete giderler.

Ülkemiz için önemli hizmetler verecekleri meslekler için derslerinde ciddi başarılar elde etmeye uğraşırlar. Bu gün dünyanın her yerinde önemli  başarılar mezunlarımız bulunmaktadır. 1990 yılında da mezunlar dernekleşmiştir.
Okulumuz 1974 den itibaren karma eğitime geçmek şeklinde doğru bir karar almıştır. Bu gün karma eğitim veren ancak tarihi adını koruyan pek çok okul vardır. Örneğin İstanbul Erkek lisesi gibi.
Buna rağmen 1980 sonrası okulun adı değiştirilmiş  ANKARA LİSESİ olmuştur.

Mezunlarımız hala ismin iadesini istemektedirler. Okul girişinde ANKARA KIZ LİSESİ ve ANKARA LİSESİ tabelaları yanyana durmaktadır. Tarihi isim tabelası kaldırıldığında tüm mezunlar ANKARA KIZ LİSESİ tabelasının tekrar yerini alması gayretlerinin sonucu ile büyük bir mutluluk yaşamıştık”Seklinde konuştu.
Yaşar; Sözlerinin devamında. “Yakın tarihte ise okul idaresinden logonun değiştirilmek istendiği ve logo arayışına girişildiğini duyduk. Oysa Logomuzda siyah zemin üstünde sarı, yani geleceğin ve eğitimin ışığını gösteren  renk seçilerek ;  bir ana kucağı şeklinde özel tasarım olan okul binamızın resmi, Ankara kalesi, başımızın tacı Bayrak Ve Atatürk resmi vardır.  

Bu logo pek çok yerde diplomalarda, plaketlerde, fotoğraflarda mezunların geçmişlerinde yer edinmiştir. O nedenle mezunlarımız yeniden bir olup, logolarının ve okulun tüm tarihi yapısının korunmasını istemektedirler.
Logomuz kuruluş yılı logosu değildir. Arada bir değişiklik daha yapılmıştır. Ancak artık en azından bu son haliyle korunmalıdır. Böyle tarihi olan bir okulda her gelen idareci ile yeni bir logo değişikliği mantığa tezattır”. Dedi

About the Author

Leave A Response

You must be logged in to post a comment.